Historický šerm

21. dubna 2012 v 21:13 | Milča |  Life in Houston (4)
Po čtvrt roce v Houstonu a po ujištění, že se školou to vypadá mizerně, tudíž šance potkat nové lidi je mizivá, jsem se rozhodla začít dělat něco, co by mě bavilo a kde bych mohla potkat nový a zajímavý lidi...pokud možno, tak američany.John Elliot začal chodit na lekce šermu, kam jsem ho vozila a sledovala ho, jak mu to jde, či nejde (John má slabost pro ignorování pravidel jakékoliv hry) a to mi vnuklo myšlenku na dávno zapomenuté přání dělat historický šerm...

Normální šerm mě nikdy moc nelákal, ale ta historická alternativa s dlouhými meč, ta ano...a moc.
Říkala jsem si, že to bych asi chtěla moc, abych začala dělat historický šerm, což je celkem dost evropská záležitost, když jsem v Americe. Ale nedalo mi to, sedla jsem k počítači a zeptala se strejdy Gůgla, jestli o tom něco neví.
Pravda, dalo mi to nějaký hledání, ale pbjevila jsem, že v Houstonu mále rovnou 2!!! kluby, které se tomuto věnují.

Prozkoumala jsem tedy důkladně stránky obou těch klubů a stále se ještě nemohla rozhodnout, který by byl lepší. I vzdálenost od mého bydliště byla dost podobná, takže ani zvolit ten co je blíž nebylo řešení.
Nakonc jsem našla rozpis tréningů a zjistila, že časy u jednoho z těch klubý mi opravdu véélmi nevyhovují.

No, nelenila jsem tedy a zavolala na čslo uvedené u toho druhého klubu, což není klub specializující se na historický šerm, ale na klasický šerm, z čehoš se té historické alternativě věnuje jen malá odnož.
Pán, který zvednul telefon byl moc milý a sympatický, všechno mi vysvětlil, jak to chodí a tak, kolik se platí, kdy jsou tréningy a zeptal se mě na mailovou adresu, že by mi poslal ještě nějaké doplňující informace.
Na mailu mi přistál hezký dopis s poděkováním za zájem, popisem lekcí a čemu se tam věnují a ještě k tomu mapka s umístěním tělocvičny.
Nesmím zapomenout ani na pozvání, ať se tam přijdu podívat, že bych si to mohla zkusit a pak bych se rozhodla, jestli se mi to bude líbit, nebo ne.

K mé smůle jsem zrovna dost dlouho neměla čas se tam jít podívat. Měla jsem nahlášený babysitting, pak jsem byla na výletě v San Antoniu a po 14 dnech jsem se tam konečně dostala.

Dakao, náš instruktor a zároveň člověk, se kterým jsem mluvila po telefonu, si mě k mému překvapení pamatoval a hned mě představil několika klukům, kteří tam již byli přítomni.
Postupně se scházeli lidi a já si uvědomila, že to jsou samí chlapi, že jsem tam jediná holka.
Dakao mi sice říkal, že mají ještě asi 2 další členky, ale že ty chodí na hodiny do Woodlands (což je ode mě stráášně daleko) a stejně se tam prý málokdy potkají, ale stejně mi to bylo jedno.
Když začala hodina, tak jsem hend dostala do ruky meč, který vypadal úplně jinak, než jsem si to představovala.
Žila jsem v domění, že se cviční s tupým kovovým mečem (jako jsem to viděla na videu u té druhé školy, co je v Houstonu) a začátečníci s dřevěným...
Meče, které se používají tady jsou plastové (nylon) a jak jsem se později dozvěděla, tak vyhovují turnajovým pravidlům. V turnajích se totiž používají právě tyhle plastové meče a prý mají i mnohem lepší vlastnosti, než dřevěné makety, takže cvičení s nimi je efektivnější.

Jak jsem se s mečem trochu seznámila, tak mě začal učit serii pohybů a seků, je jich celkem 8 a každý specifický pohyb mečem má své číslo a složitejší pohyby vždy vycházejí z jednoho z těchto osmi základních seků.
Když jsem se věnovala nácviku těchto základních pohybů, tak Dakao mezitím obcházel ostatní, ale průběžně mě pořád kontroloval, jestli něco nepotřebuju a jestli vím, co dělat.

Musím přiznat, že mi to chvíli zabralo, zkoordonovat svoje paže, meč a kroky, ale nakonec se povedlo a já si byla jistá každým z těch osmi úderů.
Dakao byl se mnou spokojený, tak jsme zkusili tu samou serii, ale tentokrát on byl proti mě tak, že se naše meče ptkaly při každém úderu.
Kdžy jsem zvládla i tohle, tak jsem začala pilovat trochu jinou sekvenci, ale jen na chvilku, protože hodina byla u konce...
Tedy, alespoň čas, který se věnuje "drilům" byl u konce a kluci se začali chystat na free fencing (volný šerm). Docela jsem koukala, co všechno si na sebe navlékají... Chránič na krk, polstrovanou bundu, velké chrániče kolen a loktů, obrovské rukavice (vypadá to jako rukavice na lední hokej) a to všechno je zavšeno šermířskou maskou.

Free fencing bylo hodně zajímavé sledovat a v tu chvíli jsem si nedokázala představit, že bych se těm klukům (kteří jsou mimochodem dost dobří) měla příště postavit i já...

Všichni se mě ptali, jak se mi to tam líbí a byli hrozně moc milí. Vždycky se se mnou dal někdo do řeči, když zrovna nebojovali a tak.
Rozhodně jsem si to tam užila, všechno se mi neskutečně líbilo, tak jsem se rozhodla, že tam budu chodit pravidelně, i když to není zrovna levná sranda....

John už na šerm nechodí, ale mě ten můj "historický" baví čím dál víc, i když jsem z tréningu vždycky totálně zničená, tak tam chodím neskutečně ráda!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Baružka Baružka | 22. dubna 2012 v 19:37 | Reagovat

jen tak dál :-) Historičák sice nedělám, ale šerm je rozhodně dobrá zábava ;-)

2 Klára Klára | Web | 23. dubna 2012 v 18:24 | Reagovat

Wow, tak to je super!!! Koukám s otevřenou pusou!!! ???

Jsi vážně "žena činu"... :-D

Good luck,

Love,

Klárka

3 Shara Shara | 23. dubna 2012 v 21:31 | Reagovat

Hlavně, že tě to baví. Ty nemožné chrániče a helmy a všechno možné mi vždycky připadalo otřesné. A ještě když dto má bílou barvu. Taky znám jednu holčinu, která se tomuhle už nějaký ten pátek věnuje. Je to hezký koníček ;)

4 puppup puppup | Web | 27. května 2012 v 1:11 | Reagovat

Zajímavý koníček, já jsem spíš na nebojové aktivity :-D

5 Myšlady de Pendragon Myšlady de Pendragon | Web | 22. července 2012 v 8:46 | Reagovat

Ahoj, víš, jak si to čtu, ty ale neděláš historiký. To je klasický šerm-chrániče, kukla/maska na hlavu, plastový meč a navíc ještě nějakejch osm seků. Já historiký šerm dělám a je tam jen šest základních seků.
Jo jo, zkoordinovat ruce-meč, kroky, vzdálenost a to všechno dohromady je vážně těžké, tak držím palce ,ať se ti to povede, ikdyž co já znám je úplně jiné než ten tvůj klasický šerm. Můžu říct, že ten klasičák mi přijde takový nezáživný: žádné akce, nesmíte chodit do boků,  meč vypdá jako kord, nikdy do ruky nedostanete opravdový meč-natož abyjste ho vlastnili....to historickej šerm je o stodeset procent lepší - alespoň jak to vidím já....
Napíšeš mi prosím roviny těch osmi seků, já si tak nedokážu představit, jaký jsou roviny těch dalších dvou. Jakou školu děláte? Nespletla sis seky s krytama - to základní, co se učíš (ať už to nazýváte prima/sekunda.... nebo býk/kanec/trpaslík.... nebo nějak jinak) jsou kryty, ne seky!! V tom případě existuje snížená sexta a kvinta (snad se nepletu) - což jsou kryty septima a oktáva (opravdu doufám že neplácám), ale osm rovcin seků jsem neviděla. Však člověka napůlíš podélně, svisle a šikmo - případně jestli počítáte jako rovinu seků "na hlavu" dolů a nahoru....

6 georgie georgie | Web | 23. července 2012 v 18:11 | Reagovat

jééé, to zní dost dobře :) když jsem byla na VŠE, tak jsem si chtěla zapsat šerm, strašně mě to lákalo a láká. Ale bohužel jsem si ho jednou nezapsala a pak jsem odešla. Doteď toho docela lituju... tak si to užívej, závidim ;)

7 Karol Karol | 6. srpna 2012 v 15:05 | Reagovat

Chtělo by to zase nějaký update ;) :))

8 petaaupair petaaupair | Web | 6. září 2012 v 17:08 | Reagovat

Ahojda,sice koukám,že poslední příspěvěk je staršího data,ale tak jak ti to jde?
Jsi ještě stále v USA?
Já jsem nová mezi au-pairkama,ale "pouze" UK :-)

9 Milča Milča | 28. září 2012 v 17:37 | Reagovat

[5]:
Ne ne, dělám opravdu historický šerm. Do boků chodíme hodně a jelikož se všechny pojmy atd. učím v angličtině, tak nemám páru, co většina věcí o kterých píšeš znamená.
To, že se nepřevlékáme do historických kostýmů je pravda, ale zaměřujemem se spíš na rekonstrukci historických způsobů boje a studujeme ze starých rukopisů.
A na používání moderních ochranných pomůcek nevidím nic špatnýho. Meč ne nylonový, přesně takový, který můžeš potkat na HEMA(Historical Europian Martial Arts) turnajích, jako je třeba nejznámější Swordfish a kde máš také předepsané ochranné pomůcky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama