Doktoři

1. června 2011 v 14:04 | Milča |  Anglie
Možná už jsem to tu někde psala, ale rozhodla jsem se tématu "Doktoři v UK" věnovat samostatný článek, myslím, že někomu by se to mohlo hodit
Jak všichni jistě víte, tak k přihlášce pro aupair je potřeba lékařské potvrzení, jak ho ale získat, když jste v jiné zemi a domů se v nejbližší době nechystáte?


Pro ty všímavější, kteří ví, že tu nakonec nebudu tak dlouho, jak jsem myslela. Toto jsem řešila koncem dubna a to jsem ještě žila v domění, že tu strávím celé léto.

Volba tedy padla na to, že otestuji zdejší zdravotnický systém, který je zdarma. Platí se tu pokud vím akorát za zubaře.
Vydala jsem se tedy do nedalekého "Health Center" a ptala se na to, co je třeba k registraci.
Odešla jsem s obrovskou hromadou papírů, které jsem měla vyplnit a donést je zpět společně s pasem a proof of address.
Vzheledm k tomu, že Helen v té době byla na dovolené v Dubaji, tak mi nemohla napsat žádný dopis a tak. No, nakonec jsem vyhrabala dopis z banky, jeden z těch uvítacích, kdy vám gratulují k založení účtu, a doufala, že to bude stačit.... Stačilo
Vyplňování těch papírů byla kapitola sama pro sebe. Zabralo mi to minimálně 2.5 hodiny čistýho času, ale nakonec jsem to ve spolupráci se strejdou gůglem a internetovým slovníkem na seznamu nějak vyplnila, snad i relativně správně.
I když byly tam věci, které jsem nevěděla. Jako třeba otázka, jaká očkování jsem v životě prodělala. Jako mimčo jsem jich měla požehnaně, jako každej v ČR, ale který to byly a ještě k tomu najít anglickej ekvivalent názvu, tak to byl skutečně oříšek. Neručím za to, že tam jsou všechny, ale většina snad jo...

Se všemi dokumenty jsem tedy asi o týden později znovu "naklusala" na středisko, kde jsem si vystála frontu na recepci a poté se mi mohla začít jedna z přítomných dam věnovat.
Prošla si všechny papíry, opsala číslo pasu a ptala se na spoustu věcí, jako národnost, státní příslušnost, rodný jazyk, jaké jiné jazyky ovládám, rasu a další. Ty otázky jsem tak trochu nepochopila, protože všechno to, na co se ptala bylo na jednom z těch vyplňovaných papírů, ba i drobátko podrobněji. Ale tak co...
Na paní bylo vidět, že s cizinci jedná asi relativně často, mluvila na mě pomalu a srozumitelně a byla milá a trpělivá. Takové služby se mi líbí. Ať už si o vás myslí cokoliv, jednají s vámi mile a s úsměvem, ne jako u nás...

Po této procedůře mi dala akorát malý papírek a řekla mi, že dokumenty se musí někam poslat a že registrace by mohla být dokončená tak za týden, a že se pak budu moci objednat k lékaři.

Cca po deseti dnech mi přišla obálka s mým číslem pacienta a ještě nějakými údaji a instrukcemi, jak udělat online appointment (prostě se objednáte po internetu).
Z nějakého neznámého důvodu mi to však nefunguje. I když zadávám všechna čísla a písmena správně, vygeneruje mi to chybu, že mám špatné číslo pacienta, nebo tak něco...
Zkoušela jsem to asi týden a stejně se mi nepodařilo do tajů online obědnávek proniknout. Šla jsem tedy znovu do Health centra, že se objednám osobně (na telefon jsem si teda netroufala, na to si v angličtině zas až tak nevěřím). Paní za přepážkou (jiná než posledně) mi řekla, ať to ještě zkusím online, tak jsem s nepořízenou odešla a znovu zkoušela ten prokletý internet....bez výsledku.
O několik dní později jsem znova šla osobně do Health centra, tentokrát byla za přepážkou zase jiná paní a po tom, co jsem jí vylíčila svůj problém a zeptala jsem se, jestli se můžu objednat přímo tam a ne se trápit s tím online formulářem.
Ona že beze všeho, zeptala se mě na jméno a datum narození a už mi nabízela termíny. K mému neskonalému překvapení ty nejbližší byly na dobu až za 3!! týdny!! To jsem tedy nečekala, že to bude trvat takovou dobu. No, nic jiného se ale nedalo dělat, tak jsem se objednala na dobu téměř 4 týdny vzdálenou. Ty "bližší" termíny byly na hodiny, kdy je pro mě absolutně nemožné odejít z domu.

Pak následovala vlna schválností, které rozeberu v dalším článku, kvůli kterým jsem musela termín prohlídky několikrát posunout.
Nakonec jsem se k lékaři dostala až předminulý týden...
Dokotor byl moc fajn, příjemný chlapík, který neměl problémy mi vysvětlit věci, kterým jsem nerozuměla, v klidu mě nechal koktat, když jsem mu vysvětlovala některé věci a tak.
Vzal si ty papíry pro agenturu, prolistoval to a děsně se divil, proč to chtějí tak podrobně.
Stejně jsem mu drtivou většinu těch věcí v těch papírech musela nadiktovat, ale tak na to jsem byla připravená.
Pan doktor mě změřil (že prý mám 168 cm, do té doby jsem nevěděla, kolik že to na výšku mám), zvážil (potvrdil mi, že mám aktuálně 85 kilo. Kdo si pamatuje, tak do UK jsem přijela s 93 kilogramy, takže mě to číslo docela těší), změřil tlak, který prý mám ukázkový a nařídil krevní testy.

Docela jsem si nadávala, že jsem nedržela hubu a řekla mu o problémech se štítnou žlázou, protože jinak bych se vyhnula krevním testům a čekání na potvrzení těch papírů. Odmítl mi je potvrdit, dokud neuvidí výsledky krve.
Následovalo tedy další objednání na krev. Měli k mému štěstí volný termín hned následující týden a koncem minulého týdne byly výsledky (všechno v pořádku) a tudíž i vyplněné papíry.

Papíry mám tedy již všechny, včetně referencí a tak (chybí mi jen 2 fotografie pasového formátu a výpis z rejstříku trestů, ten si ale nechám vystavit na ambasádě v ten den, co pojedu odevzdat přihlášku do agentury, abych nemusela do Londýna 2x). Teď je jenom problém, KDY to do toho Londýna mám dopravit.
Tenhle týden maj děcka prázdniny, takže se neutrhnu na takovou dobu, abych stihla něco oběhat v Londýně.
Upřímně doufám, že to vyjde příští týden, tak mi držte palce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janka Janka | Web | 1. června 2011 v 14:44 | Reagovat

Ahoj, tak to je síla s tím doktorem...já se registrovala hned, jak jsem přijela do UK. HM pak jeden týden jela k doktorovi kvůli svým problémům, tak mi tam vyzvedla 2 (!) papíry, který mi přivazla, já je vyplnila a jak tam jela znova, tak je tam zas vzala. Ani jsem nešla na vstupní prohlídku a poštou mi přišlo číslo NHS. Hm, zvláštní, jak je to tady vždycky jinak...viz. banky a podobně :D.
Jinak gratulace ke všem těm papírům, to mě na USA děsně odrazuje, jsem zdechlá to vyřizovat.

2 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 4. června 2011 v 15:16 | Reagovat

Tyjo, to je docela vidět ten rozdíl mezi ČR a UK... no, já na naše zdravotnictví budu asi vždycky nadávat, ale stejně je budu vždycky obdivovat, protože zachraňovat životy jiných, to je to, co obdivuju nejvíce. Moje sestra studuje na porodní asistentku a představa, že bych měla být světkem takového krvého rituálu, jako je porod.. :D no fuj. Ale doktoři jsou stejně strašně sexy. :D

3 Klára Klára | Web | 7. června 2011 v 17:54 | Reagovat

tyjo, to musi byt i kolikrat napor na psychiku co? mne by z toho asi hrablo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama