An American Crime

29. října 2010 v 6:09 | Milča |  Plky mimo mísu
Protože jsem v noci nemohla spát, tak jsem si pustila film, který se mi už nějakou dobu válí v počítači, ale až doteď jsem nenašla odvahu ho shlédnout.
Náhled do toho, kolik utrpení může způsobit jeden člověk druhému je přinejmenším depresivní.


Na násilí ve filmech jsme si už asi všichni zvykli, na potoky krve, vřískání, kruté a vynalézavé vrahy. V tomto směru by člověka už nic moc překvapit nemělo, ale přeci jen mě film An American Crime (Americký zločin) dostal tak, že jsem se rozhodla o tom napsat.

Nebudu a ani nechci psát o tomto filmu z hlediska kvality jeho zpracování, ani sem nechci podrobně rozepisovat co se ve filmu děje, toto psaní má jiný důvod.
Nedá mi to a stejně musím zmínit kvalitu filmu, která je bezpochyby skvělá, podložená výbornými hereckými výkony všech zúčastněných v čele s oslnivou Ellen Page.
Tento článek mě nutí psát posity, které film v člověku vzbuzuje.

Je to příběh, který se vám zažere až na dno vaší duše a hodně dlouho tam přetvá. Je neskutečné kolik zloby, nenávisti a krutosti je mezi lidmi. Lidmi, kteří sami sebe považují za vládce tvorstva, ale žádné jiné stvoření na této planetě není schopné takové krutosti, jako právě člověk. Strašné je i to, že ti, kteří by měli být nejčistší a nejnevinější, jsou těmi nejkrutějšími a nejbezohlednějšími, a to jsou děti.
Hrozná je také hloupost a lhostejnost lidí k cizímu utrpení, hlavně když na vlastním dvorku mají čisto...

Aby jste rozuměli nad čím si tu vylévám srdíčko, tak vám ve stručnosti povím, o čem film je. Myslím si, že pokud na to máte nervy a žaludek, tak že tenhle film jistojistě stojí za shlédnutí.

Přípěh pojednává o dívce Sylvii a její mladší sestře Jenny, které jejich rodiče svěří do péče místní ženy, která má již 6 dětí a jednou vydělávat se stánkem na pouť. Za péči o své děti ale platí, tak se s Gertrudou dohodli.
Zpočátku se zdá všechno v pořádku, ale potom se začnou objevovat tresty tak kruté, že z toho mrazí.
Za to, že matce Gertrudě údajně nepřišel včas šek (i když pozorný divák ví, že peníze přišly) dostanou obě děvčata výprask. Za údajnou Sylviinu lež (která není lží), je nebohá Sylvia popálena cigaretou před zraky celé rodiny. Potom se to zvrhne tak, že Sylvii zavřou do sklepa a surově bijí.
Příšerné jsou ty záběry, jak tam chodí Gertrudiny děti i se svými kamarády a společně se "baví" tím, že do Sylvie kopu, pálí ji cigaretami, mlátí ji, svazují a kdoví co ještě a u toho se smějí. Gertruda to velmi často sama sleduje. Občas je nucena se na to dívat i Jenny, která se však bojí komukoliv cokoliv říct, protože jí Gertruda vyhrožuje, že dopadne jako Sylvie...a její strach a pud sebezáchovy musí být opravdu silný.
Jednoho dne Gertruda svolá všechny děti do sklepa, napíše Sylvii na podbřišek nápis "Jsem prostitutka a jsem na to hrdá" A začne jí ho tam vypalovat rozžhaveným špendlíkem. V tom do sklepa vstoupí Sylviin spolužák, kterému se Sylvia líbila. Gertruda má silný záchvat kašle a tak nařídí vyděšenému chlapci ať to dokončí.......a on to udělá.

Sylviin křik se hlasitě ozývá z domu, rozléhá se tak, že jej velmi šasto slyší i sousedi. Zavolají policii?? Kdepak, lidská sebestřednost a touha po tom nebýt předmětem řečí, nebo nemít spor se sousedy je větší.

To jak film dopadne vám tu nenapíšu, kdo bude chtt podívá se na to sám....

Možná si teď říkáte jo, je to sice hrozný, ale pro toho kdo viděl Saw, nebo Hostel to přeci nemůže být nic hrozného. Pokud by jste se na to koukali jako na psychologický horor, pak by jste možná tak nadšení nebyli, ale tohle není jen film.

Ten příběh je totiž skutečný...

Odehrálo se to v roce 1965 v Americkém státě Indiana. S tímto vědomím na film pohlížíte úplně jinak. Když víte, že se to někomu doopravdy stalo, nemůžete nad tím jen mávnout rukou a říct si "jo, to se nějakej scénárista zas vyřádil" prostě vás to chytí za srdce.

Když jsem se ponořila do tohoto příběhu, tak i přes jeho hrůznost a děsivost jsem od něj nemohla odtrhnout ani oči ani mysl. Chvílemi jsem se přistihla, že zapomínám dýchat, srdce mi prudce bušilo a po zádech stékal studený pot, přesto jsem snímek dokoukala.
Po skončení závěrečných titulků jsem jen tak seděla po tmě a snažila se ten příběh nejak zpracovat, pochopit...ale jde vůbec pochopit lidská touha způsobovat bolest? Myslím že ne, nebo alespoň já to nedokážu.

Hluboce mě poznamenala otevřená krutost těch dětí, které do své kamarádky chodili kopat jen tak pro zábavu, pálit ji cigaretami a ještě se smát jejímu křiku.... ano, děti jsou kruté a často si neuvědomují hloubku svých činů, ale toto je už extrém. Každé alespoň průměrně inteligentní dítě by mělo vědět, že tohle není správně, že to není v pořádku, nebo se mýlím?
A kamarádi těch dětí, kteří byli zprvu překvapeni, ale vesele se zapojili do mučení a nikdy nikomu nic neřekli? U Gertrudiných dětí se to ještě dá částečně pochopit (přeci jen, výchova a disharmonické rodinné prostředí dělá své), ale u těch kamarádů, kteří jsou z normálních poměrů?
Hrůzostrašná je také lhostejnost sousedů slýchajících zoufalý, bolestivý křik den co den a jejich neochota cokoliv udělat pro to, aby se to nedělo. Neochota vůbec zjišťovat proč někdo tak zoufale křičí...toto je vrchol lidské lhostejnosti a zbabělosti.

Již hodně dlouho mě žádný film tak hluboce nezasáhl a nepoznamenal jako tento. Neříkám, že si ho ještě někdy v budoucnu pustím, ale v mém srdci zůstane navždy zapsán černou tuší.

Poznámka: Film jsem si pouštěla cca ve 2 ráno, teď je 6:00 a já dokončuji tento článek. Omluvte proto prosím případné chyby, které jsem jistě udělala a za které jistě nese hlavní vinu má únava a psychiská roztěkanost po tak silném zážitku.

p.s. Pokud to někdo dočetl až sem, tak mu děkuji. Vím, že lidi ne zrovna rádi čtou takovéhle dlouhé články, které jsou jen sopisem aktuálních pocitů autora.Věnováno památce Sylvie Likens
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny*) Yanny*) | Web | 29. října 2010 v 12:10 | Reagovat

Jé, mockrát děkuju za komentář. :)
Mě se na tvém blogu také moc líbí  :)
Mám stejný obrovský sen, abych se podívala do Anglie nebo Ameriky. Ani nevíš, jak moc po tom odjakživa toužím. Přečetla jsem si pár tvých článků a musím říct, že tě vážně obdivuju. Když jsi s angličtinou začala jako samouk..? Páni, musíš být hodně cílevědomá. :) Ale to já jsem taky. Vždycky, když si něco umanu, jdu si za svým cílem. :)) Budu ti rozhodně držet palce, aby se ti to povedlo. :)
A vážně se mi u tebe líbí, co takhle si vzájemně navštěvovat blogy? Já se dozvím něco o plnění snů v cizině a o tom, jaká to je strastiplná cesta k dosáhnutí svého cíle a ty si zas můžeš přečíst pár typů na knihy. :))

2 DoMoKuN GIRL ♥ DoMoKuN GIRL ♥ | Web | 29. října 2010 v 17:23 | Reagovat

HMMMMM.....

3 Milča Milča | Web | 29. října 2010 v 17:48 | Reagovat

[2]: No, to je vysoce smysluplný komentář... :-(

4 blair-lady blair-lady | Web | 29. října 2010 v 18:16 | Reagovat

já mam od tama vestičku za 59 ,- a kvalita je úžasná takže se asi trošku pleteš a nemáš o tom moc přehled....

5 blair-lady blair-lady | Web | 29. října 2010 v 18:29 | Reagovat

právee ja byla vždycky spokojená no , těžko říct no.... jj dívam se na aukru ani hlavně na hodnocení uživatele...

6 Mikaela* Mikaela* | Web | 29. října 2010 v 18:48 | Reagovat

pěkný obrázek v záhlaví :]

7 Lucienne Lucienne | Web | 30. října 2010 v 19:33 | Reagovat

nečítala som si to celé, ale približne viem o čo ide.. inak ako tak premýšlam.. jediný film ktorý ma kedy fakt odrovnal, je film Klass.. :D toto si pozriem.. :) inak na mojom blogu máš konečne to hodnotenie.. :D

8 NikuSh* NikuSh* | Web | 31. října 2010 v 9:57 | Reagovat

ten film jsem myslim videla.. :)

9 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 31. října 2010 v 20:14 | Reagovat

Také už jsem si tě přidala .))
Stejně jako ty, i já nemám ráda takové to povinné "spřátelování" a psaní vyžádaných komentářů, které se stejně pak skládají jenom z : och, pěkné nebo tak. :D
Ale věř, že já si budu tvé články číst rozhodně ráda a dělám to sama pro sebe, protože se chci dozvědět, jakou cestou se člověk dostává do ciziny :)) a také jsi mi podle psaní a všeho okolo děsně sympatická, takže taky proto. .)
No, tak zatím ahoj )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama