Jak jsem se učila, nebo spíš neučila anglicky...

25. září 2010 v 11:29 | Milča |  O mně
Jelikož se chystám jet jako au pair do anglicky mluvící země, nebo aspoň rodiny, tak bych se taky měla zmínit o tom, jak na tom ve skutečnosti s tou angličtinou jsem...Možná to někoho z vás překvapí, když chci jet na nějakou dobu do USA, ale nikdy jsem se angličtinu ve škole neučila. Ne proto že bych byla líná se učit, což sice jsem, ale protože jsem chodila na nemčinu. Angličtinu jsem se začala učit sama a většinu toho co umím, jsem se naučila taky sama...
Jednou jsem absolvovala kurz pro začítečníky u jazykové školy Studyline, chtěla jsem do pokročilejšího, ale tam mě nevzali a tak jsem se většinu toho kurzu nudila, protože to, co jsme se tam učili, jsem už uměla. Pak jsem se zúčastnila i kurzu jazykové školy LITE, tam jsem se sice nenudila, ale kvůli principu jejich výuky jsem pochytila hodně jazykových zlozvyků (chyb), kterých se velmi těžko zbavuje a tím jsem tedy na jazykové školy zanevřela úplně...

Při samostudiu mi nejvíc pomáhají stránky Helpforenglish, které jsou mimořídně skvěle vedené a přínosné pro všechny, kdo se učí angličtinu. Myslím, že pan magistr Marek Vít odvádí opravdu kus dobré práce, pro sebe si tam najde materiály snad každý, bez ohledu na to jak pokročilou angličtinu má. Patří mu obrovský dík, za to co pro nás (studenty angličtiny) dělá ve svém volném čase a navíc zadarmo.
Opravdové školy života se mi však dostalo, v době, kdy jsem na koleji bydlela se slečnou z Gruzie a jediné možnosti jak se s ní domluvit bylo anglicky, nebo rusky.... no vzhledem k tomu, že rusky neumím ani slovo, bylo jsem nucena mluvit anglcky :-) Bylo to asi to nejlepší co mě mohlo potkat! Naučila jsem se totiž, že člověk se musí vyjádřit, i když zrovna neví přesně jak.... "Dík" mé ne zrovna velké slovní zásobě jsem se naučila popisovat věci, jako to je ve výkladových slovnících, což je docela užitečné :-) Naučila jsem se taky mluvit brz ohledu na gramatickou správnost (tím nechci říct, že jsem gramatiku vypustila úplně), a tím se taky trochu zlepšila moje komunikace.
Psanou komunikaci si chodím procvičovat SEM, jsou to snad nejlepší stránky pro nalezení penfrienda snad z jakékoli země. Já preferuji američany, ale to hlavně proto, že USA jsou moje vysněná země, nikam se netoužím podívat víc....

V konečném výsledku to tedy vypadá tak, že poměrně dobře rozumím (díky Hollywoode za filmy, díky kterým jsem se naučila rozumět mluvené angličtině), ale mám problémy se vyjadřovat a to hlavně proto, že mám velmi malou slovní zásobu. Každopádně proti lidem, kteří se jazyk učí na střední škole, ho umím mnohem méně, ale stejně si troufám odjet. S tím vyjadřováním to je u mě taky, že mám opravdu základní slovní zásobu, sloves velmi málo, natož abych věděla která jsou nepravidelná a jejich tvary, a použít umím akorát tři časy (přítomný prostý, budoucí a minulý prostý) momentálně se snažím dostat do krve používání přítomného průběhového času.
Budiž toto tedy povzbuzením pro ty, kteří by rádi jeli, ale mají strach ohledně jazyka-když to dokážu já, tak vy s tím nebudete mít problém!

Myslím, že když je člověk v prostředí, kde anglicky prostě mluvit musí a slyší ji všude kolem, že je pak učení mnohem rychlejší, než když se angličtině věnuje jenom tady v ČR.
Tak to by byl výpis mých "neznalostí" a ano, opravdu si s tím troufám odjet pryč!! :-D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tequella tequella | Web | 26. září 2010 v 5:01 | Reagovat

:D :D taky jsem se učila sama :D a podle toho to i vypadá :D no ale co. Rodinka mi občas sice vůbec nerozumí, ale oni jsou na to zvyklí :D takže v pondělí pěkně nástup do školy a bude to. A odjezd do zahraničí ?? no pokud nebudeš chodit do školy tak ti to pomůže sice rozumět, ale ne moc mluvit :D vím co říkám, ale škola pomůže hodně :D

2 Milča Milča | E-mail | Web | 26. září 2010 v 10:04 | Reagovat

:-D Nad tím, že bych v zahraničí nechodila do školy jsem ani nepřemýšlela, prostě pro mě je škola hotová věc!
Koukám, že toho máme fakt hodně společnýho:-)

3 tequella tequella | Web | 7. října 2010 v 12:09 | Reagovat

jo taky si myslím :D:D ted jsem se ale rozhodla, že chci do kanady tak jsem včera celou noc zjištovala informac a až na peníze mi nic nestojí v cestě, problém je, že peníze a čas jsou dvě věci, které mi opravdu hodně škodí ... :( tak uvidíme třeba někdy jindy.. bohužel to vypadá pořád na to, že odtud pojedu do USA. chjo chjo .. A co ty už jsi se rozhodla kam ?? já to mám ještě daleko před sebou přeci jen tu budu ještě 8 měsíců... což je dlouho

4 Míša Míša | 7. listopadu 2010 v 16:09 | Reagovat

Ahoj, tenhle blog jsem našla dnes úplnou náhodou, když jsem hledala blogy au-pairek, které už jsou v USA. jak to tu tak pročítám, narazila jsem na tenhle příspěvek a musela jsem se pousmát na tvojí zmínkou o Helpforenglish a o panu Vítovi. tenhle úžasnej člověk je totiž můj učitel angličtiny na VŠ a je opravdu super. perfektně AJ rozumí a ještě líp jí rozumí. myslím, že jeho stránka je naprosto dokonalá a jsem ráda, že pomáhá tolika lidem :-)

5 Milča Milča | Web | 7. listopadu 2010 v 17:52 | Reagovat

[4]: Páni, opravdu ti závidím, že máš možnost se od pana Víta učit. Já bohužel byla okolnostmi nucena se angičtinu učit sama a jeho stránky mi pomohly opravdu ze všech materiálů nejvíce. Jeho práci opravdu obdivuji, je neuvěřitelné, co všechno dělá pro lidi a ještě k tomu jenom ve svém volném čase, opravdu jsem mu za to VELMI vděčná. Nevím, kde bych dnes bez helpforenglish byla, ale rohodně bych si nemohla troufnout jet do anglicky mluvící země (ne že by moje angličtina byla světoborná, ale už hoodně lidí mi řeklo, že na samouka (většinou) a na to jak krátkou dobu se angličtině věnuju je to velmi dobré, což vždycky potěší :-)). Pana Víta a jeho stránky chválím vždy a všude, kde je k tomu jakkoli malá příležitost :-) Když za svojí práci nechce, od nás uživatelů jeho stránek, ani korunu, tak mám pocit jakéhosi dluhu, který se snažím "splácet" vychvalováním těch stránek kdekoli a kdykoli. Nehledě na to, že pragací helpforenglish mám i dobrá pocit, že propaguji něco opravdu dobrého, nené to jen planá reklama, ale doporučení velmi spokojeního uživatele.
Musím říct, že i kdyby stránky byly zpoplatněné, rozhodně bych je užívala dál, i když bych za to musela platit.

6 Míša Míša | 8. listopadu 2010 v 14:55 | Reagovat

Naprosto souhlasím. On angličtinou žije. Práce je pro něj koníčkem a helpforenglish opravdu zbožňuje. Hodně nosí do školy trička s logem Help For English :-D A je hrozně fajn. Ono je hrozný rozdíl učit se jazyk s průměrným profesorem, nebo s člověkem, který tomu perfektně rozumí a navíc ho to neskutečně baví. Jinak, když už tu píšeš o samouce. Já dělám angličtinu od školky, ale na základce byla úroveň AJ fakt otřesná (učila mě přeučená ruštinářka. hodiny převážně v češtině, s knížkou). Jelikož ale angličtinu prostě miluju, začala jsem se jí asi v 6. třídě věnovat doma a v podstatě to, co jsem se do 15 let naučila bylo všechno jako samouk. Pak jsem naštěstí šla na jazykový gympl a teď mám díky tomu možnost v klidu studovat angličtinu jako takovou. Ale abych se dostala k tomu, co chci říct... myslím, že angličtina se dá naučit doma z knížek, netu, filmů a tak.. a kolikrát ty lidi, co to dělají, umí víc než ti co prošli nějakým kurzem nebo měli docela ucházející výuku ve škole :-)

7 Milča Milča | Web | 8. listopadu 2010 v 15:09 | Reagovat

Nejdůležitější je chtít. Když se člověk ten jazyk naučit chce a něco pro to udělá, tak na sebe výsledky nenechají dlouho čekat :-)
A trička Helpforenglish mám doma 2 a taky je docela často nosím :-)

8 Aida Aida | 12. května 2011 v 15:36 | Reagovat

ahoj, můžu se tě jen zeptat, jak jsi zvládla pohovor a telefonáty od rodiny ? za měsíc mě vše tohle čeká a fakt se bojim,že do příprav dám vše a pak to ztroskotá na mé aj. učím se už od 4. třídy,maturovala jsem z ní,dělala jsem i obchodní aj a ted mám aj na VŠ, ale stydim se mluvit,mám šílenou gramatiku. ted se to snažim zdokonalovat každý den - snažím se poznávat cizince, s kamarádkou si píšem jen v aj a místo písniček v ipodu poslouchám aj poslechy :D ale bojim se toho pohovoru prostě. a ještě další dotaz mimo aj, vyplatí se čekat ne na správnou rodinu, ale na správné místo?napřiklad když je můj sen ject do LA, nebo NY ?
Předem moc moc moc děkuji ! :-)

9 Milča Milča | Web | 12. května 2011 v 15:54 | Reagovat

Tak pokud se učíš aj takových let, tak se vůbec nemusíš bát. Mít angličtinu jako ty, byla bych vysmátá :-D
Přeci jen já se učila sama a jen chvíli a telefonát jsem taky zvládla.
Doporučuu si předem na papír sepsat otázky, na co by ses ráda zeptala (ať pak nelovíš v paměti) a taky odpovědi na otázky, na které by se mohli zeptat oni (jako proč chceš být aupair, zkušenosti s dětmi, co bys s nimi ráda dělala, co na tvůj odjezd říkají rodiče, nebo přítel, a tak). Rozhodně to není nic hroznýho, oni počítají s tím, že jazyk dokonale neumíš a většinou se snaží mluvit pomalu a zřetelně. Když nebudeš rozumět, tak se hned ptej!!
Podle zkušeností, co jsem zatím nasbírala bych se koukala hlavně po dobré rodině. I sbelepší lokalita nestojí za to, aby byl člověk v rodině nešťastný... toť můj názor.

10 aida aida | 12. května 2011 v 16:12 | Reagovat

jee tak děkuji za uklidnění,fakt se ted snažim to dohnat co nejrychleji, pač mě i sestra (co jezdí do usa každý rok pracovat, ale ne jako au pair) hodně znervoznila :(
dobře dobře, jen se bojim, že to nelze moc poznat, z profilu (kam můžou napsat co chtějí) a z telefonu :( podle čeho bych se tak měla řícit ? (jestli tě ještě můžu otravovat, jsem v tomhle fakt nováček a bojim se chybnýho kroku, přeci jen je to na rok :D nevyplatilo by se chybovat).
DĚKUJI !!!!

11 Milča Milča | Web | 13. května 2011 v 18:40 | Reagovat

[10]:  Tak jasný, že moc možností jak to poznat není. Řiď se tím, jak je ti ta daná rodina sympatická, jestli si máte co říct, máte podobný zájmy (pokud jsi klidný člověk nejradši se válící někde s knížkou, nebo skicákem, težko ti bude dobře v rodině, kde každou volnou chvíli podnikají nějaký akční aktivity a tak) a tak.
Může se stát, že i přes počáteční sympatie to bude skřípat, nebudu ti v tom lhát, ale pokud se budeš ptát na co nejvíc věcí a tak, tak to riziko docela snížíš.

12 Aida Aida | 3. června 2011 v 9:50 | Reagovat

Ahoj, tak se musím pochlubit, že jsem "pohovor" dala. jestli se to skutečně dá nazvat pohovorem :D ted už čekáme,až nám za dva-tři týdny potvrdí přihlášku na netu.jinač jediný co bylo fakt peklo, bylo to video:D uplně se bojím,že se tam málo směju a celkově,že se to nepovedlo.jelikož jsem natočila fakt krásný video v přírodě, o třech minutách, nejvíce nadřený a ono se to nechtělo uložit?!!!tak jsem natočila v rychlosti doma,o pěti větách cca.ale už to mám.tak už jen čekat na rodinky:)

13 Pavel Král Pavel Král | E-mail | 6. září 2012 v 16:01 | Reagovat

Já myslím, že je dobré používat všechny dobré online nestroje a vůbec na internetu se najde velké pemzum lidí a aplikací, které aspoň začátky usnadní.

Třeba aktuálně je bezplatně k dispozici plná verze e-learningu StudyPro. Sice jen na dva měsíce, ale i tak tolik funkcí a zadarmo. Viz. odkaz zde:

http://www.remake.cz/blog/vyuka-anglictiny-na-dva-mesice-zdarma/

Nobo jsou i dobré stránky World of English.

14 riem riem | Web | 21. června 2015 v 10:00 | Reagovat

rychlá online pujcka opočno :-(

15 Cizí jazyky Cizí jazyky | 26. ledna 2016 v 15:14 | Reagovat

Důležitý je makat a nepolevit:-)Zvládne to každej:-)

https://naucsejazyky.wordpress.com/2016/01/26/jak-tata-maka/

16 Ivo Ivo | 31. října 2016 v 10:15 | Reagovat

Ahoj, zaujímavý článok, ak by sa chcel niekto učiť z domu tak odporúčam tento program www.anglictina-bez-biflovani.cz/video-anglictina-bezna-konverzace?a_box=y7x556ws ja ho mám a som spokojný absolútne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama